Tartu Descartes'i Kool
INFOLEHT
11. mai - 15. mai 2015   Nr 33 (612) 
 


TUNNUSTUS 
 
JUHTKOND TÄNAB

·  õpetajaid Ardi Kärbergi, Eha Vahtrast, Kaja Haljasmetsa ja Kristi Talvikut, kes korraldasid põneva loodus­teaduste nädala

·   9. klassi õpilasi, kes aitasid läbi viia loodusnädala raames bioloogia ja keemia töötubasid – 
9. a klassist Annabel Raudsepp ja Maria-Johanna Reinstein, 9.b klassist Robert Andrus Miilaste, Denis Pavlov, Marianna Georgijeva ja Karl-Eerik Vihur ning 9.c klassist Karolin Kardmaa, Hannaliina Piho, Mari Paberit, Christofer-Marten Melk, Jolanta Põld, Robert Helimets, Delis Lauringson ja Anna Liisa Kalja

·  Tartu koolimale kiirturniiril hästi osalenud 3.a kl õpilasi ja nende juhendajat Küllike Kütimetsa

·  õpetaja Helle Laasi ja tema õpilasi lillelise näituse eest


ÜRITUSED

E      11. mai
10.10    Juhtkonna nõupidamine
11.30    Evakuatsiooniõppus

15.00    8.b teatrikülastus Ugalasse, etendus "Amalia"

T      12. mai
  9.00     Lõpeb õpetajate sammulugemisvõistlus
  9.30     3.c klassi õppekäik Vapramäele
10.00    6. klasside tasemetöö eesti keeles

10.00   2.b kl vee-elustiku õppeprogramm Elva-Vitipalu maastikukaitse alal

K      13. mail
  9.10      3. klasside tasemetöö eesti keeles
10.00     2.b kl ekskursioon Tartu Milli
10.10     Tugikomisjoni nõupidamine kab 117

N     14. mai
  9.10     6. kl tasemetöö matemaatikas
  9.10     7. kl vee-elustiku programm ruum 409
11.00    2.a kl õppepäev TÜ muuseumis

14.30    Õpetajate koosolek" Digipööre meie koolis"  kab 115

R      15. mai
2.a ja 2.b klassi tasemetöö 





TEATED

​·      SEIKLUS- JA LOODUSLAAGER TDK 7.-9. KLASSIDE

15.-16. mail toimub Ruskaveres seiklus- ja looduslaager TDK 7.-9. klasside 29 õpilasele.
Väljasõit reedel, 15. mail kl 8.30 kooli juurest ja tagasi laupäeval Ruskaverest kl 16.
Kaasa lähevad õpetaja Lilia Miilaste ja sotsiaalpedagoog Iiri Saar.


KOOLIELU

·    PRINTSESS LULUU JA HÄRRA KERE

21. aprillil käisid 5. klassid Ugala teatris, kus vaatasid lõbusat etendust "Printsess Luluu ja härra Kere".

Õpilaste muljed: 
Kõik näitlejad tegid häid rolle. Eriti meeldis mulle Klaudia Tiitsmaa, kes kehastas Luluud. (Pilleriin, 5.c)
***
Istusime saalis, tuled kustusid ja teatrimajast ei kostnud ainsatki iitsatust. Etendus võis alata. Lugu rääkis sõprusest,  mida ei saa murda. (Elisabet, 5.c)
 ***
Olen samanimelist raamatut ka lugenud. Piret Raud on hea kirjanik. Raamat ja etendus olid üsna sarnased. Lavastus pani mõtlema, kuidas elu kuningriigis tegelikult on. (Ketelin, 5.c)
 ***
Etendus rääkis sellest, et inimesed peaksid oma südamehäält kuulama.  (Sten, 5.c)
***
Teatris oli põnev. Näitlejad olid toredad ja pärast saime nendega pilti ka teha. (Mathias, 5.c)


Mare Liiv,
emakeeleõpetaja


·    
COMENIUSEGA POOLAS

Aprilli viimasel nädalal toimus Poolas Chodzieziz Comeniuse projekti "The Saint James' way: cultural european itine­rary“ viimane projektikohtumine. TDK-st oli osalejaid seitse – õpetajad Anneli Koppel, Pirgit Palm, direktor Jaan Reinson ning 7. kl õpilased Gerda Pihle, Ranette Jääger, Eva-Lotta Vakmann ja Artur Kohal.

Sihtkohta jõudsime pühapäeva hilisel õhtutunnil. Õpilastel olid vastas Rataje kooli õpilased koos vanematega, kes meie õpilased oma hoole alla võtsid. Programm algas esmaspäeval, 26. aprillil. Esimese päeva esimene pool kuulus sportlikule tegevusele. Õpilased Poolast, Taanist, Hispaaniast, Prantsusmaalt, Itaaliast ja Eestist tutvustasid igaüks ühte liikumismängu. Meie valisime tutvustamiseks mängu „Tagumine paar välja“. Selle kohta ütlesid taanlased, et ka neile on see mäng tuttav. Meilegi olid mitmed esitatud mängud tuttavad. Näiteks rahvastepall, mida tutvustasid itaallased. Rahvastepall osutuski kõige populaarsemaks ja mängude osa lõpetamiseks mängisime seda ühiselt. Seejärel jaotati õpilased rühmadesse. Iga rühm pidi läbima erinevaid kontrollpunkte, kus tuli lahendada erinevaid ülesandeid. Nende seas tuli näidata osavust (noolevise, märki laskmine vibuga, korvpalli vabavisked, jalgpalli karistuslöögid), vastata erinevatele küsimustele, panna kokku puslet. Selgitati välja parim võistkond. Auhindu jagus kõigile. Pärastlõunal tutvusime kohalike vaatamisväärsustega. Teisipäeval toimus ühiskontsert kohaliku kultuurikeskuse saalis. Eelnevalt tutvustas iga osalev maa ühte ajaloolist tantsu. Kõige rohkem meeldis osalejatele hispaanlaste esitatud rottide peletamise tants, mis seejärel ühiselt selgeks õpiti. Ühiselt harjutati ka võõrustajate tantsu. Meie tutvustasime laulumängu „Lähme rukist lõikama“. Esmalt kirjeldas Eva-Lotta mängu inglise keeles ja seejärel näitasime ette, kuidas mäng käib. Pärast tantsuhommikut harjutasime kontserdiks ühislaule. Esiteks Beethoveni „Ood rõõmule“, poola keeles. Sõnad olid kirjutanud poola õpilased pärast eelmisel suvel toimunud rännakut kuulsal Santiago de Compostela palverännaku rajal.

Poolakad esitasid kolm salmi ja neljas lauldi ühiselt. Saateks mängis Poola-Hispaania plokkflöödi orkester. Teiseks ühislauluks oli prantsuse keelne laul. Hommikul esitletud tantsudest kanti ette kolm - poolakate, itaallaste ja prantslaste. Kõigil nimetatutel olid kaasas ka kostüümid. Iseseisvate lugudega astus üles ka plokkflöödi orkester.

Kolmapäeval külastasime Poznani, mis oma 1,5 miljoni elanikuga on Poola suuruselt teine linn. Külastuse keskpunktiks oli Poola riikluse teket ja arengut käsitlev muuseum. Muuseum on hiljuti rajatud ja igati kaasaegne. Kogu väljapanek on audiovisuaalne.

Neljapäev oli matkapäev.  Läbisime 8,5 km pikkuse matkaraja, mis kulges mööda ajaloolist palverännaku teed, mille sihtpunktiks ikka Santiago de Compostela. Matka jooksul pidid õpilased täitma ka erinevaid ülesandeid, mis tähendas ennekõike ümbritseva looduse jälgimist. Enne ja pärast matka külastasime ka mitut kirikut.

Neli kevadist päeva Poolamaal möödusid kiiresti ja meeleolukalt. Võõrustajad tegid kõik, et külalised ennast hästi tunneksid. See õnnestus neil suurepäraselt. Mõnevõrra nukrust tõi hinge see, et tegemist oli projekti viimase kokkusaamisega. Rõõm uutest sõpradest ja õnnestunud ettevõtmistest, kaalub aga kurbuse kindlasti üles.  Suur tänu kõigile, kes projekti õnnestumisele kaasa aitasid. Eriti suur tänu endisele heale kolleegile Elle Reisenbukile.

direktor Jaan Reison,
õpetajad Anneli Koppel, Pirgit Palm


Õpilaste muljed:

Oli väga tore reis. Saime palju uusi sõpru, kellega siiani suhtleme. Elada täiesti võõra peres polnudki nii hull, kui kartsime. Pigem oli teises kultuuris elada väga äge, sest pere oli tõeliselt tore ja abivalmis. Reisi lõpus olime kõik kurvad, sest meie 2 aastat Comeniust oli läbi... Kui oleks võimalus kordaksin seda kõike veel korra. (Ranette, 7.a)
***
Poola reis oli Comeniusele kui punkt. Seal lõppes meie teekond mis oli kestnud 2 aastat. Usun, et kõik oli seda väärt ja ma kordaks kõike seda uuesti. (Eva-Lotta, 7.a ) 

 

·       MALETURNIIR

30. aprillil kutsusid 3. a klassi õpilased endale vastaseks õppekorraldusjuhi Hans Oidjärve. Toimunud malesimultaani põhjal selgitati, kes lähevad Tartu koolimale kiirturniirile.

Kiirturniir toimus 5. mail Reiniku koolis, kuhu oli oodatud kuni 10-aastased õpilased, kes on üks või kaks aastat malemängu õppinud. Võistlema oli tulnud 84 poissi ja 44 tüdrukut Tartu, Tartumaa, Tallinna, Põlvamaa, Kiviõli, Põltsamaa, Otepää jt koolidest. Mängiti viis vooru. Meie kooli esindasid 3.a õpilased: Gretlyn Koppel, Greete Sasmil, Nelis-Katrina Säre, Kerdo Jürisoo, Ramon Põldaru ja Kenor Tennosaar.

Tulemused: tüdrukutest saavutasid 2.-6. koha Gretlyn Koppel ja 7.-11. koha Greete Sasmil ja Nelis-Katrina Säre ning poistest 13.-16. koha Ramon Põldaru.

Kõik turniiril osalenud õpilased olid väga tublid. Aitäh õpetaja Hansule, kes pani lapsed proovile ja aitas välja selgitada kooli võistkonna.

Küllike Kütimets,
3.a klassijuhataja


·       LOODUSTEADUSTE NÄDAL

4.- 8. maini oli koolis loodusteaduste nädal, mille raames toimus palju põnevaid töötubasid, võistlusi ja loenguid.

Fotokonkurss "Ilus ja inetu kevadises Tartus" 

1.-2. koht
Annabel Saksing (8.c) "Päikeseloojang"
Älis Mikiver(6.c) "Pimedus"

3. koht
DanielPetuhhov (5.b) "Sinine tee"


"Päikeseloojang"

Looduse äratundmise pildiviktoriin

Võitjad:
I klassid:    Rebeka Liias ja Teisi Eli (1.a)
II klassid:   Karl Johan Vändra (2.a)
                      Annabel-Marie Rudissaar (2.a)
                      Denni Gusev (2.a)
III klassid:  Kerttu Lisette Kadajane (3.a)
                      Greete Sasmil (3.a)
VI klassid: Maria Eliise Merimäe (6.c)

Võistkondlik interaktiivne võistlus­mäng 7.-9. klassidele

Tulemused:
1. koht
8.c klassi võistkond koosseisus: Gregory Landrat, Raido Kevend ja Margus Pakkanen

2. koht
9.c klassi võistkond koosseisus: Anna Liisa Kalja, Hannaliina Piho ja Karolin Kardmaa

3. koht
7. b klassi võistkond koosseisus: Artur Kohal, Kelly Kelder ja Gerda Pihle


·       KOOLI KÜLASTASID LEEDU KOOLIJUHID

7. mail külastas kooli 24 koolijuhti Leedust, Raseiniaist. Direktor Jaan Reinson ja õppealajuhataja Piret Paatsi rääkisid külalistele koolikorraldusest Eestis ja meie koolis. Küalised tegid ka ringkäigu koolimajas. Poolteist tundi möödus kiiresti. Külalised tänasid vastuvõtu eest ja esitasid küllakutse Leetu tutvuma nende koolide ja koolikorraldusega.

direktor Jaan Reinson