Tartu Descartes'i Kool
INFOLEHT
23. märts - 28. märts 2015   Nr 26 (605) 

TUNNUSTUS

JUHTKOND TÄNAB

·  emakeeleõpetajaid Mare Liivi, Svea Kaiot, Riina Voltrit ja Galina Rikkineni ning 1.-3. kl klassiõpetajaid, kes korraldasid õpilastele erinevaid üritusi emakeelenädal

· matemaatikaolümpiaadi piirkonna-voorul väga hästi esinenud õpilasi ning nende juhendajaid Pirgit Palmi ja Terje Lelovit

·   3. klasside võistlusel „Täring“ osalenud 3. a kl võistkonda (Kerttu Lisette Kadajane, Anette-Jasmin Ansip, Kerdo Jürisoo, Richard Murak) ja nende juhendajat Küllike Kütimetsa

·  Tartu linna koolide 5. klasside inglise keele viktoriinil suurepäraselt esinenud õpilasi ja nende juhenajat Katrin Ubalehte

·   Frankofoonia päeval suurepäraselt kooli esindanud õpilasi ning nende juhendajaid

·   kõiki 8. klasside õpilasi ja nende juhendajaid toredate loovtööde eest. Eriline tänu õpetaja Ardi Kärbergile loovtööde koordineerimise ja esitluspäeva  korraldamise eest


ÜRITUSED

E      23. märts
10.10    Juhtkonna nõupidamine

T      24. märts

K      25. märts
Lauluvõistluse "Alouette" eelvoor aulas
10.10    Tugikomisjoni nõupidamine kab 117

N      26. märts
  8.30    Matemaatikavõistlus "Känguru" 1.-9. kl õpilastele
13.00    6.b klassi õppekäik Tartu päästekeskusesse
14.35    6.c klassi õppekäik Tartu päästekeskusesse

R      27. märts
18.00    Lauluvõistluse "Alouette" lõppvoor aulas

L      28. märts
10.00    VIII Tartu koolide lahtine maleturniir
10.00    Näitering Kooliteatrite festivalil Tartu Uues Teatris

KOOLIELU

·       MATEMAATIKAOLÜMPIAAD

6. märtsil toimus Hansa Koolis 4.-6. klasside matemaatikaolümpiaadi piirkonnavoor. Üle linna osales olümpiaadil kokku 207 matemaatikahuvilist. 

4. klassi õpilasi oli ülesandeid lahendamas 81, nende seas meie kooli õpilased Kelly Pedak (4.b), Susanne Lannes (4.b), Laura Vahejõe (4.c), Triinu Liisa Lota Umal (4.c) ja Kertu Katriin Kotkas (4.c). Neljanda klassi olümpiaad koosnes 15. ülesandest, mille lahendamiseks oli aega 120 minutit. 

Väga hästi lahendas ülesandeid Laura Vahejõe, kes võimalikust 31 punktist kogus 25 punkti ja jagas kõrget 5. kohta.

5. ja 6. klassi olümpiaadil osales vastavalt 61 ja 65 õpilast. Meie kooli esindasid 5.a klassi õpilased: Krislin Säre, Vita Enok ja Christina Kodanik. 6. klassidest osalesid olümpiaadil: Sigrid Salumets (6.a), Kaspar Sõukand (6.a), Pirjo Jõelo (6.a), Carmen-Ly Lubi (6.a), Mia Maria Petuhhov (6.c) ja Maria Eliise Merimäe (6.c). 

Nii 5. kui ka 6. klassi töö koosnes kahest osast: 40 minuti jooksul lahendati 10 ülesandega test ja seejärel oli 120 minutit aega, et panna kirja põhjalik lahenduskäik 3 põhiülesandele. Suurepäraselt lahendas ülesanded Sigrid Salumets, kes andis täpseid vastuseid, oli lahenduskäiku vormistades põhjalik ja korrektne. Tulemuseks maksimaalne punktisumma ja jagamisele läinud 1. koht. Palju õnne!

Aitäh kõikidele olümpiaadil osalenud õpilastele!

Terje Lelov ja Pirgit Palm,
matemaatikaõpetajad


·       EMAKEELENÄDAL

Algklassiõpilaste emakeelenädal kujunes õpilastele teguderohkeks. Kõigil klassidel oli võimalus külastada Annelinna raamatukogu, kus meid tervitas raamatukoguhoidja Liis Pallon. Tema abiga said lapsed selgeks raamatukogu kodukorra, õppisid endale vajalikku raamatut leidma ning tegid ka ringkäigu erinevates osakondades. 3A klassi õpilastele kui kõige kogenenumatele raamatukogu külastajatele anti võimalus tutvuda ka info otsimisega arvuti teel.

1. ja 2. klasside õpilased osalesid traditsioonilisel konkursil "Kaunis käekiri". Iga klass sai viis kaunimat tööd koolikonkursile esitada.

Tulemused:

1.a klass
Teisi Eli
Annabel Rebo
Selena Tomera
Marieta Žoržoliani
Maileen Volt 

1.b klass
Marvin Uusen
Alina Savostkina
Tauri Heinsaar
Katriin Vaher
Kertu Saksing 

1.c klass
Angelika Oluchi Okezie
Keili Raaperi
Mattis Karis
Kevin Reili
Karoliina Koltšin 

2.a klass
Denni Gusev
Milena Startšenko
Annabel-Marie Rudissaar
Liisa Riso
Maria Kronberg 

2.b klass
Angela Johanna Hopfeldt
Henri-Joosu Maide
Aleksandra  Buk
Liisa Punnison
Liandra Ilves

Põnevat lugemist pakkusid esmaspäeval II ja III korruse seintele ilmunud klasse tutvustavad seinalehed. Iga seinaleht oli omanäoline ning tore oli vaadata, et lapsed ei piirdunud vaid oma klassi seinalehe uudistamisega. 3.a klassi õpilased tegid rühmatööna ülevaate kõigist seinalehtedest ning tutvustasid neid hiljem oma klassikaaslastele. 1. klasside õpilased aga otsisid õpetajate poolt antud küsimustele seintelt vastuseid.  Töökorraldus oli õpilastele uudne ning pakkus palju elevust. Hasartsemad kulutasid vastuste leidmisele lausa mitu päeva.

Parimaid tulemusi said:

1.a klass
Annabel Rebo
Eliis Sasmil
Marieta Žoržoliani
Remy Mihkelson
Robert Kornilov
Teisi Eli
Linda Soosaar
Chris Luca Homenja

1.b klass
David Lätt
Birgit Männigo
Mariuas Luk
Rasmus Mettis
Kertu Saksing
Keitrin Lepast
Laura-Maria Liiv

1.c klass
Eleanora Zathejeva
Angelika Oluchi Okezie
Karolina Koltšin
Mattis Karis
Elisabeth Ristoja
Anett-Joanna Sada
Keili Raaperi

3. klasside õpilased panid proovile oma luuleande ja luuletasid teemal "Kool". Žürii arvates olid luuletused väga toredad ja vahvad.

Ära märgiti järgmised autorid:

Marit Samrjakova (3.b)
Richard Murak (3.a)
Terit Michelle Sild (3.a)
Katriin Eimre (3.c)
Sander Veetamm (3.c)
Henri Veskus (3.c)
Kenor Tennosaar (3.a)
Katarina Reinstein (3.c)
Uku Neeme (3.c)

Lisaks külastas kõiki 1. klasse Rita Anton-Lauga, kes on 1.c klassi lapsevanem. Ta tutvustas endakirjutatud raamatut „Vihma­ussi mure ehk Juurikas luuletab“. Lapsed said teada, et lugude väljamõtlemist ei saa alati valetamisega võrdsustada. Näiteks kirjutamisel tuleb see oskus hoopis kasuks. Saime teada, kes on autor, illustraator, küljendaja ning toimetaja. Kõik lapsed said teha ise oma esimese raamatu, kus kõigi nende ametite oskusi ka proovida sai.

Kaja Kivisikk ja Küllike Kütimets,
klassiõpetajad

4.-9. klassi õpilastel oli võimalus kohtuda erinevate kirjanikega: Juhani Pütsepp, Contra, Mika Keränen ja Sass Henno.

Ülo Treikelder tutvustas 8. ja 9. klasside õpilastele lugereid. ja 4.-5 kl võistkonnad aga mängisid Miljonimängu, mis tõi palju elevust.

Põnev emakeelenädal kirjanike seltsis

Meil käis külas kirjanik Juhani Püttsepp.

Esmaspäeval, 9. märtsil tuli 5. kl õpilastele külla kirjanik ja loodusemees Juhani Püttsepp. Ta on tagasihoidlik, kuid põneva jutuga mees, kes rääkis taevatähtedest, lindudest ja võililledest. Kui kirjanik väike oli, ütles ta oma soovid ühele taevatähele ja soovid täitusid. Juhanile ja ta tütrele meeldivad võililled. Nende kodus ei niideta muru. Kui võililled on õitsenud, tuleb võilillede puhumise päev. Võilillelapsed lendavad võilillelohega ära kaugele-kaugele. Kõik lood, millest kirjanik jutustas, on pärit ühest raamatust, mille ta kohtu­mise lõpus meile kinkis. Aitäh "Juhani juttude" eest! (Doris Mitt, 5.c)

Juhani Püttsepp rääkis pidupäevadest. Mina hakkan ka võilillede puhumise päeva pidama, valin ühe tähe ja ütlen sellele oma  salajased soovid. (Pilleriin Pind, 5.c)

Kohtumisel Juhani Püttsepaga oli mul kodune tunne. Ta rääkis oma vanaisast, kes tuubat mängis. Juhani kinkis meile raamatuid. Mina sain paar päeva hiljem oma raamatu kätte. Seal on pühendus ja kirjaniku autogramm. Olin selle üle väga rõõmus. (Elisabet Ostrovski, 5.c)

Contra külastas kooli.
9. märtsi lõunapaiku jõudis kooli rahvalaulik Contra. Kuulsa kirjamehe sõnul on tal kaks emakeelt: üks on võru ja teine eesti keel.  Ta on muheda oleku ja  meeldiva häälega habemik, kes kõneles põhiliselt võru murdes. Ta luges luuletusi, laulis kõrge häälega  ning  rääkis emakeele hoidmisest ja elust Eestimaal. Contra andis kõikidele küsimustele humoorikaid vastuseid. Minul oli kaasas "Poiste aabits", kuhu sain kirjaniku autogrammi (Gertrud Ansip, 6.a)

Meeldejääv kohtumine Mika Keräneniga.
10. märtsil külastas meie kooli populaarne lastekirjanik Mika Keränen. Kohtumine algas "Aardejahiga", kus nn RAMPS-i liige otsis aaret. Keränen, lastekrimkade autor, jutustas armastusest jalgpalli vastu. Seejärel rääkis ta oma esimese raamatu "Varastatud oranž jalgratas" sünniloost. Tema jutustuse ainetel valmib film "Supilinna salaselts".

Mika Keräneni oli huvitav kuulata. Ta rääkis tugeva soome aktsendiga. Ta on soomlane, kes elab Tartu linnas ning armastab kirjutada eesti keeles. Tema sulest on ilmunud kuus lastekrimkat. Peale küsimustele vastamist loosis kirjanik välja kuus raamatut. Tahtsin väga tema raamatut võita, kuid loosiõnn ei naeratanud mulle. Öeldi 127, aga mul oli loosinumber 117. Lõpupoole sain Mika pildile autogrammi. Põgus, kuid meeldejääv kohtumine oligi läbi. (Mia Maria Petuhhov, 6.c)

Eesti keel on Mika Keräneni arvates kaunis. Selles keeles on maailma tajumine meeldiv tegevus. Mul on plaanis vähemalt üks tema raamat läbi lugeda. (Elisabeth Rattasepp, 6.c)

Mare Liiv,
emakeeleõpetaja


·       
KES SA OLED, HÄRRA KIRJANIK?

Emakeelenädalal pakkusid palju elevust kohtumised kirjanikega. Kes siis ei tahaks näha oma silmaga seda inimest, kelle kirjutatud lugusid ta on lugenud või kelle raamatut käes hoidnud. Ja nüüd korraga selline võimalus- sa võid vaadata, kuulata, esitada küsimusi.

Meie õpilaste ja õpetajate ette astus esimesena lastekirjanik Juhani Pütsepp, kes võlus 5. klasside õpilasi oma eriliselt looduslähedase ja fantaasiaküllase maailmakäsitlusega. Ta oli nii suur ja sõbralik, et lapsed julgesid talt palju küsida ja said ka vastuseid. Kohtumiselt lahkuti kirjaniku kingitud raamatuga.

Teisena saabus meie koolimaja seinte vahele Võrumaa kirjamees Contra, kellega kohtusid 6. ja 7. klasside õpilased. Härra Contra kiitis eesti keele ilu ja võlu. Samas esines ta ise hoopis võro keeles, millest aru saamine oli osale publikust raske. 

Luulesõprade rõõmuks oli Contral kaasas värskeim luuleraamat "Kõik on kõige targemad", mis sisaldab lõbusaid kooli­teemalisi luuletusi.

Lastekrimkade meister Mika Keränen avas oma kirjaniku- elu köögipoolt 4.-6. klassi õpilastele. Saime teada, et nö eraelus on Mika tuline jalgpallifänn. Tema kirjutatud lugudele annavad tavaliselt algtõuke mingid elus tähele pandud sündmused, mida ta oma peas väljamõeldud tegelaste ja sündmustega täiendab. Et ikka põnevam oleks!

Kohtumistele kirjanikega pani punkti noorsookirjanik Sass Henno, kes esines 7.-9. klassi õpilaste ees väga kindla sõnumiga. Ta rõhutas, et just sina, tänapäeva noor, oledki see, kes muudab maailma. See on sinu teha, et maailm saaks paremaks ja turvalisemaks meie kõikide jaoks. Kirjaniku esinemine oli emotsionaalne ja haarav.

Kuigi meid külastanud kirjanikud olid igaüks täiesti erinevad inimesed, oli neil siiski ka midagi olulist ühist, mis neid tavalistest kirjameestest eristab ja kirjameeste kõrgliigasse kuuluvaiks ühendab. See ei ole ainult oskuslik sõnakasutus või võluv fantaasialend. Me nägime ja kogesime ennekõike seda, et  kirjanik on mees, kes mõtestab enda ja meie jaoks maailma. Ta on sellepärast kirjanik, et tal on meile midagi tähtsat ütelda.

Aga see, kas me kirjanikku kuulame, tema kirjutatud raamatuid loeme või mitte, see sõltub juba meie endi tarkusest või rumalusest.

Suur tänu õpetajatele, kes kirjanduslikud kohtumised korraldasid ja iga kohtumise ette ka toredad eel-häälestused publikule välja mõtlesid!

Rut Vaik,
logopeed 


·       KOHTUMISED RAAMATUKOGUS "MINU LUGEMISELAMUS"

Emakeelenädalal käisid koolis emad-isad ja vanemad õed-vennad, kes rääkisid oma lugemiselamusest. 12. märtsil kogunes 5.c klass kooli raamatukogusse. Kirjanduse tunni viis läbi Irise isa Andrus Miilaste, kes on Tartu maakohtu kohtunik. Ta meenutas oma kooliaega ning rääkis raamatu ja lugemise tähtsusest. Andrus Miilaste esitas katkendi Karlssonist ja preili Sokust ja luges Ave Alavainu luuletuse sõprusest.

Sõber ei küsi: ”Oled kaugel või ligi?”
Sõber  teab niigi, kui pidid - siis pidid.

Vestlesime sõprusest ja inimeseks olemisest. Kohtumise lõpus rääkis Irise isa oma kõige armsamast lasteraamatust "Liisu, kiisu ja Ott", mida nende peres on loetud ja jutustatud juba mitu põlve.

Teine 5.c klassi külaline oli Teaduskeskuse Ahhaa koordinaator Helin Haga, kes on meie vilistlane. Helen on Pilleriini õde. Ta rääkis Saint-Exupéry "Väikesest printsist", mis on üks populaarsemaid raamatuid. Seda trükitakse igal aastal üle miljoni eksemplari. Helen vestles lastega lihtsatest asjadest: sõprusest, üksindusest, katsumustest.

"Siin on minu saladus. See on väga lihtne: ainult südamega näed hästi. Kõige tähtsam on silmale nähtamatu."

Aitäh toredate kirjandustundide eest! Kohtumiseni raamatukogus!

Mare Liiv,
emakeeleõpetaja


·       
4.-5. KLASSIDE KONKURSS "KAUNIS KÄEKIRI"

Teisipäeval, 10. märtsil osalesid ilusate käekirjadega 4.-5. klasside õpilased "Kauni käekirja" konkursil. Kirjutati  luuletusi, uudissõnu ja keele olemust tutvustavaid tekste. 24 kirjatöö hulgast valiti kolm kaunimat:

I koht- Vita Enok, 5.a
II  koht- Roberta Solom, 5.a
III koht- Diana Alliksaar, 4b 

Õpilaste lemmikuks osutus Roberta Solomi käekiri. Ära märkimist väärivad 4.b klassi poisid Erol Kungla, Karl-Andro Tätte ja Eduard Tamra, kelle käekiri võiks olla kõikidele poistele eeskujuks.

Näide tekstist: 

Võistluse üldvõitjaks valiti sõna „nuhvel“, mis tähistab nutitelefoni ja tahvelarvuti omadusi ühendavat seadet.


·       
4.-5. KLASSIDE MILJONIMÄG

Kolmapäeval, 11. märtsil toimus 4.-5. kl emakeele- ja kirjandusteemaline võistkondlik "Miljonimäng".

I koht – 5.a klass
Kristine Munitsõn
Christina Kodanik
Krislin Säre

II koht – 5.b klass
Daniel Petuhhov
Joosep Vall
Anna Karoline Rohtmets

III koht – 4.c klass
Laura Vahejõe
Kertu- Katriin Kotkas
Epp Maria Orglaan

IV koht – 4.b klass
Kelly Pedak
Diana Alliksaar
Susanne Lannes

Mõtlemiseks lugejale:

Mida saab luisata?

a. saagi
b. vikatit
c. aiakäru
d. reha

Mis on undruk?

a. vest
b. pluus
c. munder
d seelik

Svea Kaio,
emakeeleõpetaja


·       
RAAMATUKOGU KÜLASTUS

1.c klass käis 11. märtsil tutvumas Annelinna raamatukoguga. Lapsed olid väga elevil. Paljudele lastele oli see esmakordne külastus. Lapsed said teadlikumaks, kuidas hoida raamatukogust laenutatud raamatut. Nad said ka saadud teadmisi praktiliselt kasutada. Klass jagati võistkondadeks. Iga võistkonna ülesanne oli leida teatud raamat kirjaniku nime järgi. Positiivne üllatus oli see, kuivõrd kiiresti nad selle raamatu leidsid. 

Selleks, et see külastus ei jääks viimaseks, sai iga laps sedeli, mille täitmisel ja õpilaspileti esitamisel saab teha raamatukogu kaardi.

Marina Mandzjuk,
klassijuhataja


·       
INGLISE KEELE VIKTORIIN

6. märtsil toimus inglise keele viktoriin Tartu linna koolide 5. klassidele. Osavõtjaid oli 16-st Tartu linna koolist. Meie kooli võistkonda kuulusid Kristine Munitsõn (5a), Leiki-Maria Arroval (5b) ja Liis Isabel Geherman (5c). Töös tuli kuulata ja vaadata kultuuri teemalist videot ning vastata küsimustele, lugeda hariduse teemalist teksti ja täita sellest lähtuvat ülesannet ning lahendada ülesandeid, mis nõudsid loogilist mõtlemist, nuputamisoskust, sõnavara ja grammatika tundmist, üldist keelekasutust. Aega ülesannete lahendamiseks oli 60 min.

Pingelise tunniga tegi meie kooli võistkond niivõrd head tööd, et tulemuseks saadi suurepärane 3. koht. See ületas kõik meie ootused!

1. koha saavutas Tartu Veeriku Kool ja 2. kohale tuli Miina Härma Gümnaasium. Mõlemas koolis õpitakse inglise keelt viis tundi nädalas alates 1. klassist. Seega võime eriti uhked olla, et Descartes'i kool oli vaid 1 punktilise vahega härmakate kannul.

Palju õnne ja aitäh tüdrukutele suurepärase saavutuse eest!

Katrin Ubaleht,
inglise keele õpetaja


·       
SPORDIPÄEVA KOKKUVÕTE

5. märtsil toimus TÜ spordihoones traditsiooniline kooli spordipäev. Mõõtu võeti kaugushüppes, topispalli viskes, kuulitõukes ning 40 m, 60 m, 200 m ja 400 m jooksudes. Eraldi toimus veel klassidevaheline pendelteatejooks.

Tulemused:

1.-3. klass
I koht  3.a
II koht 2.a
III koht 1.b

4.-6. klass
I koht  5.c
II koht 5.b
III koht 6.b

7.-9. klass
I koht  9.c
II koht 8.c
III koht 9.b