Algklassilapsed õppisid koos tegutsema

Sel õppeaastal osalesid algklasside lapsed projektis "Ühtsuses peitub jõud", mille käigus osalesid õpilased igapäevaelu ja eluks vajalike praktiliste kogemustega seotud koolitundides. Õpilased valmistasid käsitööesemeid, et need laadal maha müüa ja nii ühise jõulupeo ning heategevuse jaoks raha koguda. Teisel poolaastal valmis koostööna noorema kooliastme kogumik "Meie kooli lugu". Projekti eestvedaja ja klassiõpetaja Kaja Kivisikk rääkis, et tegevused olid otseselt seotud mitmete õppeainetega. Näiteks eesti keeles lugesid lapsed hulgaliselt erinevate autorite luulet ning õppisid ka ise luuletusi kirjutama. " Matemaatikas õppisime kaaluma ja mõõtma, probleemsituatsioone lahendama. Loodusõpetuses tutvusime erinevate puuliikidega, uurisime nende tugevust, puidumustrit ning püüdsime puitu lõhna järgi eristada. Muusikas õppisime laule ja tantsunumbreid mitmeks erinevaks peoks. Tähtsaim neist oli ühine jõulupidu, kus esinesid eranditult kõik õpilased. Arvutiõpetuse tundides õppisime teksti sisestamist, piltide otsimist, joonistamist ning tekstile lisamist, eesmärgiks oli jõulusalmiku koostamine," kirjeldas ta.

Kivisikk lisas, et kõige rohkem tegevusi ja erinevaid huvitavaid tunde (kogu esimese poolaasta) said õpilased käelise tegevuse raames: " 
Kooli algklasside õpilased valmistasid õppetundides erinevaid esemeid, mida müüa heategevuslikul laadal. Neil oli võimalus osaleda savitunnis, kus nad voolisid savist  küünlaaluseid ja kausikesi. Voolitud esemed põletati ning seejärel said lapsed ise neid glasuurida. Puutöötundides põletasid nad mustreid pannilabidatele ja võinugadele, tegid kauneid lõikelaudu ja seinapilte. Lisaks meisterdati küünlahoidjaid, tehti klaasimaali, kauneid seebikesi, potialuseid jpm. Kõik meisterdatud esemed ning valminud jõulusalmikud müüdi perekontserdi ajal toimunud heategevuslikul laadal. Lisaks küpsetati pann- ja piparkooke."

Tänu projektile tutvusid õpilased paljude ebatraditsiooniliste õppemeetoditega ning omandasid hulgaliselt uusi oskusi. Projektile aitasid lisaks peakorraldaja Kaja Kivisikule kaasa ka Küllike Kütimets, Aivar Lankov ja Kristel Tikk.

Kivisikk ütles, et idee väljatöötamisel algklassilapsed küll ei osalenud, aga nad andsid palju toredaid mõtteid, kui projekti neile tutvustati. "Tegevuste juures oli õpilaste roll väga suur – eranditult kõik valminud esemed on nende poolt tehtud. Laste huvi ja motiveeritust kinnitab ka asjaolu, et paljud neist soovisid tegutseda ka väljaspool õppetunde. Just tänu sellele valmis meil oodatust rohkem esemeid, mida müüa. Ka haarasid nad kaasa vanemad, keda laadal oli vaimustavalt suur hulk," kirjeldas ta.

Kivisiku sõnul tegi tegevuse mõjul tohutult suure arenguhüppe õpilaste koostööoskus. "Kõik tegutsesid ühise eesmärgi nimel. Lapsed olid aktiivsed osalised nii esemete valmimise protsessis kui müümisel ning jõulupeo ettevalmistamisel. Ka kogumik valmis ainuüksi nende loomingu põhjal. Õpetajaskonna jaoks oli üllatav, kui põnevaid mõtteid lapsed oskasid esitada, et heategevuslik laat veelgi paremini õnnestuks. Omaette kogemus oli ka nende oskus kaupa müüa ja reklaamida," resümeeris ta.


Projekt "Ühtsuses peitub jõud" osaleb haridusprogrammi "Ettevõtlik kool" üle-eestilise võrgustiku edulugude konkursil.